Zadržiavanie vody a celulitída nie sú to isté, hoci spolu úzko súvisia. Poďme si teda objasniť, čo oboje znamená. Pozrime sa na to, ako môžu byť oba javy prítomné a ako proti nim bojovať.
Zadržiavanie vody v nohách a opuchy členkov:
Čo sa deje s vaším telom, ak máte neustále pocit ťažkých nôh a opuchnutých členkov a zároveň pociťujete únavu dolných končatín? Môže to byť príznak zadržiavania vody. Ale nezúfajte. Tento jav postihuje približne 30 - 40 % populácie.
Prečo sa tekutina hromadí? Pri zadržiavaní vody v tele sa tekutiny neodvádzajú správne, ako by sa za normálnych okolností mali. Tekutiny zostávajú uväznené v medzibunkových priestoroch, čo spôsobuje opuchy viditeľné voľným okom. Zadržiavanie vody často súvisí s hormonálnymi problémami, kardiovaskulárnymi problémami, ako aj s poruchami lymfatického a obehového systému.
Ako rozpoznať zadržiavanie vody a celulitídu:
- Ako rozpoznať zadržiavanie vody v praxi?
Ak na postihnuté miesto zatlačíte, vytvorí sa biely odtlačok. Všimnete si tiež, že táto časť tela je opuchnutejšia ako zvyčajne. Ide o vizuálny dôkaz zadržiavania tekutín.
- Ako sme už uviedli,celulitída je odlišný stav. Je to zápalový stav podkožného tukového tkaniva alebo podkožia. V tomto prípade dochádza k metabolickým zmenám v tukových bunkách spôsobeným zápalom, ktorý postihuje tkanivo.
Tukové bunky sú uzavreté medzi vláknitými útvarmi spojivového tkaniva, a keď sa zväčšia, čo môže byť spôsobené aj genetikou a telesnou stavbou žien, majú tendenciu sa rozťahovať, čím vzniká nevzhľadná "pomarančová koža", ktorá je viditeľná aj voľným okom. Jamky, ktoré vidíte na pokožke, sú len miesta rozťahovania medzi jedným vláknitým uzlom celulitídy a druhým.
Tukové bunky sú centrom metabolizmu lipidov. Ukladajú energiu vo forme tukových kvapiek (lipogenéza), aby ich v prípade potreby mohli premeniť na energiu, ktorú telo potrebuje (lipolýza). V prípade celulitídy prevláda liposyntéza a tukové bunky sa zväčšujú a môžu dokonca prasknúť, čo podporuje typický zápalový stav spojený s celulitídou.
Ako vidíte, ide o dva odlišné stavy, hoci celulitída a zadržiavanie vody spolu, žiaľ, často súvisia.
Ako bojovať proti zadržiavaniu vody? Prvým krokom je zdravý životný štýl:
- Vylúčte alkohol, fajčenie a sladké alebo sýtené nápoje (nápoje obsahujúce oxid uhličitý). Namiesto toho pite odvodňujúce bylinky, ktoré sú veľmi účinné. Vyskúšajte Guamskú drenážnu zmes.
- Obmedzte nosenie príliš tesného oblečenia a vysokých podpätkov. Obuv s mierne zvýšeným podpätkom (či už ide o šatovú alebo športovú obuv) umožňuje lepšie vyrovnanie chodidiel a tela. Zlé držanie tela môže byť častou príčinou zadržiavania vody aj celulitídy.
- Neseďte dlho v jednej polohe.
- Zaradiť stravu, ktorá uprednostňuje potraviny s nízkym obsahom sodíka. Sodík má totiž tendenciu zadržiavať tekutiny. Obmedzte používanie soli na minimum, ale nevynechávajte ju úplne. Ovocie, zelenina a strukoviny prirodzene obsahujú minerály a pomáhajú udržiavať rovnováhu elektrolytov, látok, ktoré sa nachádzajú vo všetkých telesných tekutinách, od krvi až po moč. Hladinu sodíka je potrebné regulovať najmä.
Okrem vyššie uvedených opatrení je dôležitá aj pravidelná fyzická aktivita. Vytvárajte si návyky v každom veku. Fyzická aktivita spôsobuje svalovú kontrakciu, ktorá stimuluje žilový a lymfatický obeh.
Beh často nie je najvhodnejšou aktivitou pri zadržiavaní vody, ale môžete ho nahradiť rýchlou chôdzou, bicyklovaním, plávaním alebo vodnými aktivitami, ktoré znižujú tlak na dolné končatiny.
Zadržiavanie vody ovplyvňuje krvný aj lymfatický obeh. Neobmedzujte sa na kardiovaskulárne aktivity, pretože tie môžu zvyšovať hladinu kortizolu, ak sa vykonávajú s nadmernou námahou. Telo by sa malo trénovať ako celok, pretože správne fungovanie tela ako celku prispieva k zlepšeniu celkovej kondície. Zamerajte sa aj na silový tréning.
Ako odstrániť tekutinu z nôh?
Používanie bahenných zábalov a kozmetických prípravkov, ako sú guamské riasy, pomáha bojovať proti celulitíde a zadržiavaniu tekutín prirodzeným a neinvazívnym spôsobom. Treba však dodržiavať pravidelnosť aplikácií. Ak je vaším cieľom odvodnenie nôh pri zadržiavaní tekutín, odporúča sa vykonávať masáže s dôrazom na lymfodrenážny účinok. Tieto masáže pomáhajú aktivovať lymfatické cievy. Mali by ich vykonávať odborníci, ktorí dobre poznajú techniku, pretože pri nesprávnom vykonávaní alebo pri vykonávaní neskúsenými rukami môžu byť škodlivé.
Vyskúšali ste už guamské bahenné zábaly?
Vyskúšajte bahenné zábaly pri stredne ťažkej alebo ťažkej celulitíde, drenážne bahná so studeným chladivým zložením alebo ich pre väčší účinok striedajte. Pri aplikácii na brucho a boky buďte opatrní, nepatria sem klasické horúce bahná určené na stehná, ale na tieto oblasti bolo vyvinuté špeciálne bahno na brucho a pás, ktoré je bezpečné a nespôsobí vám nevoľnosť tak, ako bahno určené na stehná, ktoré je veľmi intenzívne.
Na zvýšenie účinku odporúčame po bahennom zábale použiť krém na podporu lymfatického obehu alebo na dni odpočinku a keď sa ponáhľate, použitegél Guam, ktorý je tiež veľmi účinný.
V bežné dni, keď nepoužívate bahenné zábaly Guam , môžete na zvýšenie účinku použiť exfoliačný gél Guam v sprche.
Všetky bahenné zábaly sa teraz dodávajú s aktivátorom zadarmo!
Účinok ďalekého infračerveného žiarenia FIR.
Guamské morské riasy spolu s čiernym turmalínom tvoria základ pre ošetrenie ďalekým infračerveným žiarením (F.I.R.), ktoré je určené na boj proti celulitíde a tukovým vrstvám na pokožke. Kombinácia turmalínu a guamských morských rias stimuluje mikrocirkuláciu v pokožke tým, že absorbuje telesné teplo, ktoré sa potom vracia do pokožky.